ΦΤΙΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΕΙΣΜΟΓΡΑΦΟ

Η Ελληνογερμανική Αγωγή σε συνεργασία με το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) διοργανώνουν τον εκπαιδευτικό διαγωνισμό «Φτιάξε το δικό σου σεισμογράφο» για μαθητές γυμνασίου/λυκείου. Καλούνται ομάδες μαθητών σε συνεργασία με τους καθηγητές τους να κατασκευάσουν έναν αυτοσχέδιο σεισμογράφο και να καταγράψουν την όλη διαδικασία σε μία παρουσίαση συνοδευόμενη από φωτογραφικό ή άλλο οπτικοακουστικό υλικό.

Η ομάδα του TALOS, μετά από πολύ έρευνα και πολλές δοκιμές,  δημιούργησε έναν ρομποτικό σεισμογράφο, χρησιμοποιώντας το εκπαιδευτικό κιτ ρομποτικής LEGO Mindstorms EV3. Για την ολοκλήρωση του project, δημιουργήθηκε και μια εφαρμογή που συνδέει τον σεισμογράφο με το κινητό, ώστε ο χρήστης να βλέπει ζωντανά τα δεδομένα που καταγράφει ο σεισμογράφος, αλλά δίνει και την δυνατότητα αποστολής των καταχωρήσεων σε φορείς που πρέπει να γνωρίζουν την σεισμική δραστηριότητα.

Δείτε το βίντεο του project!